Filtr do roušky

Úvod Filtr do roušky

Filtr do roušky
(převzato z: https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/jak-si-doma-vyrobit-antiviroticky-filtr-do-rousky-zakladem-je-sul-40319155)


A právě Choiho „solným“ postupem se Polzer u svého filtru inspiroval. „Filtrace virů je zde cca 40 až 70 procent ještě po 24 hodinách, přičemž na začátku 85 procent. Ale hlavně – ani proniklé viry chřipky nebyly již schopné vyvolat nemoc,“ uvedl. Dodal, že přímo na onom filtru je do pěti minut zabito 99,9 procenta virů a do hodiny všechny.

„Jinými slovy to dramaticky snižuje riziko přenosu sekundární cestou, kdy si sáhnete na kontaminovanou roušku a pak přenesete vir na jiný předmět,“ vysvětlil.
Ochrana navíc podle něj funguje i za vlhka a celý den, takže není třeba roušku každou chvíli měnit za novou. „Což stejně málokdo dělá, protože jich je pořád málo,“ poznamenal.

I proto to může posloužit i jako ochranná vrstva do roušky proti novému viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění Covid-19. „Samozřejmě to nebylo testováno proti aktuálnímu koronaviru, ale je obrovská šance, že to bude fungovat stejně. Princip je fyzikální – vysoký osmotický tlak destabilizuje proteiny. Proto apeluji na všechny, aby si takový filtr vyrobili,“ zdůraznil.


Polzerův postup:
1. Rozpárejte jednorázovou chirurgickou roušku a vyjměte z ní prostřední vrstvu. Kdo nemá, použijte nějakou umělou tkaninu, např. netkanou textilii na zahrádky apod.

2. Připravte si 300 g soli a velkou kuchyňskou lžičku pracího prášku nebo jaru. V článku v Nature Scientific Reports byl použit polysorbát 20, ale ten asi nikdo v poličce nemá. Jde však jen o snížení povrchového napětí vody tak, aby roztok mohl obalit všechna vlákna.

3. Do litrové odměrky nalijte litr horké vody, přidejte prášek a po jeho rozpuštění dosypte sůl. Pořádně promíchejte, aby se sůl rozpustila (ideálně všechna).

4. Namočte tkaninu v 25 ml roztoku (5 kávových lžiček dejte na misku nebo na talíř) a na noc odstavte.

5. Na druhý talíř dejte 55 ml roztoku (11 kávových lžiček), dejte do něj tkaninu a vložte do trouby na 40 °C, dokud se všechna tekutina neodpaří.

6. Vložte do své textilní roušky s kapsičkou na filtr a máte na celý den ochranu.

7. Večer po příchodu domů celou roušku hoďte do horké vody na 30 minut, pak z ní vyjměte filtr a opět ji napusťte solným roztokem. Litr vám vystačí cca na 14 dní.

„I s tímto filtrem však nesmíte být přestat být opatrní, protože pořád ještě nebude mít vaše rouška vyřešené těsnění a spoustu vzduchu nasáváte kolem ní,“ upozornil. Ostatně stejný problém, byť v menším měřítku, mají i respirátory. Ale na tom už na VŠB-TUO podle Polzera také pracují.

Copyright 2020 - 2021 © RouskaCZ